ویپ (VoIP)

مقاالات عمومی و تخصصی در خصوص تکنولوژی ویپ (VoIP)

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال

مانیتورینگ شبکه برای داشتن کیفیت بهتر مکالمه :

تمامی آمارهای جهانی در زمینه ارتباطات نشان می دهد که استفاده از تکنولوژی ویپ در سراسر جهان رو به افزایش است و همین آمار نشان می دهد در چندین سال آینده استفاده از این تکنولوژی به همین شکل افزایش خواهد داشت. هرچند استفاده از تکنولوژی ویپ در کشورمان محدودیت های خاص خود را دارد، اما افزایش چشمگیر استفاده از این تکنولوژی و همچنین شبکه های حجیمی که ترافیک شدیدی در آن وجود دارد، این سوال را ایجاد می کند که چگونه کیفیت مکالمات را در شبکه های پر ترافیک تضمین کنیم؟
لازم به ذکر نیست که تکنولوژی ویپ حساسیت بسیار بالایی به از دست رفتن پکت های ارسالی و تقدم تاخر پکت های ارسالی دارد. یکی از بحث‌هایی که می‌تواند به نگه داشتن کیفیت خوب مکالمات کمک کند بحث مانیتورینگ شبکه است. برای درک بهتر موضوع در این مقاله سعی خواهم کرد نگاه کوتاهی به چگونگی عملکرد سیستم ویپ داشته باشم.

سیستم ویپ چگونه کار می کند؟

استفاده از بستر شبکه برای انتقال صوت و تبدیل سیگنال‌های صوتی آنالوگ به پکت‌های قابل انتقال در شبکه و در نهایت تبدیل پکت‌ها به سیگنال‌های صوتی آنالوگ رویه تکنولوژی ویپ را تشکیل می‌دهد.
در یک شبکه‌ی داخلی با توجه به وجود یا عدم وجود مسیردهی های مختلف شبکه، امکان ایجاد تداخل در رسیدن این پکت ها به مقصد وجود دارد که می تواند شامل :
تاخیر : اگر پکت‌های صوتی در رسیدن به مقصد با تاخیر مواجه شود. در کیفیت نهایی، به صورت اکو در صدا بروز خواهد کرد.
تقدم و تاخر: تاخیرهای ناخواسته و پیش بینی نشده در ارسال پکت‌ها باعث خواهد شد که پکت‌ها به ترتیبی که در مبدا ایجاد شده اند به مقصد نرسند و در کیفیت نهایی به صورت قطع و وصل صوت بروز خواهد کرد.
ار دست رفتن پکت‌ها: به دلیل وجود ترافیک سنگین در شبکه باعث خواهد شد که برخی از پکت‌های صوتی دراپ شوند که در کیفیت نهایی به صورت قطع و وصل صوت بروز خواهد کرد.

اولویت دهی در شبکه ( QOS ) :

تمامی مطالبی که در قسمت ابتدایی عنوان شد، باعث خواهد شد که کاربر نهایی با کیفیت نامناسب مکالمه مواجه شود و در صورت تکرار بیش از حد باعث ناامیدی کاربر از سیستم تلفنی ویپ خواهد شد.
هدف اولویت دهی در شبکه، ارسال پکت‌ها در زمان صحیح و ترتیب دقیق آن بدون از دست رفتن هر نوع اطلاعاتی است. در بحث QOS ، انواع ترافیک شبکه اولویت دهی می شود به صورتی که اگر یک شبکه در عین واحد دو داده مختلف صوتی و یک داده ی عادی را داشته باشد با علامت گذاری پکت صوتی، روتر اولویت را به این پکت‌ها داده و تا رسیدن به مقصد پکت‌های عادی را در انتظار نگه می دارد.

چرا باید شبکه مان را پایش کنیم؟

اگر این ارتباط ما بین چندین شبکه باشد این احتمال وجود دارد، تگ‌هایی که ما به داده ‌های صوتی برای اولویت‌دهی چسبانده‌ایم در سایر شبکه‌ها در نظر گرفته نشوند. لذا پایش شبکه مورد نیاز خواهد بود.

چگونه و چرا شبکه را پایش کنیم؟

پایش شبکه به شما کمک خواهد کرد تا ارزیابی دقیقی را از عملکرد شبکه خود داشته باشید و مشکلات را به خوبی حل کنید. پایشگر‌های شبکه جنبه‌های مختلف QOS مثل تقدم و تاخر پکت‌ها، تاخیر پکت‌ها و ... را اندازه‌گیری می‌کند و اگر کیفیت داده ها در وضعیت هشدار قرار بگیرد با آلارم‌های گوناگون شما را آگاه می‌سازد تا قبل از اینکه این اتفاقات برروی عملکرد کاربر تاثیر گذار باشد، مشکلات را رفع نمایید. به همین روال برای شبکه‌های Wan اطلاعات خوبی را در دسترس خواهید داشت تا بتوانید کیفیت ارسال و دریافت اطلاعات را تحت نظر داشته باشید.
مانیتورینگ شبکه شامل بررسی زمان دریافت پاسخ از لحظه‌ی ارسال درخواست ‌( response time ) ، زمان کل سرویس دهی سیستم و مقدار زمانی که سیستم زیر بار بوده است می‌باشد. این داده‌ها معمولا توسط نرم‌افزارها به صورت تحلیلی در اختیار شما قرار می‌گیرد تا براساس رفتار‌ها مشکلات احتمالی سیستم را بتوانید مرتفع سازید.

راه اندازی یک سیستم مانیتورینگ:

معمولا یک سیستم مانیتورینگ برروی سیستم‌های ویپی که شما راه‌اندازی می کنید وجود دارد که می توانید از‌ آن استفاده کنید و یا راه حل بهتر و راحت‌تر این که یک نرم افزار مانیتورینگ جانبی راه‌اندازی کنید تا نتایج قابل اطمینان تری را بدست آورید. هرچند وجود یک تیم آی تی می‌تواند نیازهای داخلی یک مجموعه را با استفاده از توسعه‌ی نرم افزار‌های متن باز به صورت کامل مرتفع سازد، اما با استفاده از امکانات پیش فرض نرم افزار‌های موجود می توان قسمت عمده‌ی مشکلات بوجود آمده را پایش و رفع کرد.

فاکتور‌های دیگری که می‌تواند مهم باشد.

برخی فاکتور‌های دیگری هم وجود دارد که می‌تواند بر کیفیت مکالمات تاثیر گذار باشد. دستگاه‌ها و سخت افزارهای خریداری شده در صورتی که از کیفیت مناسبی برخوردار نباشند یا روتری که سیستم ویپ تان به آن وصل شده است از قدرت کافی برخوردار نباشد. پهنای باند و اینترنتی که از آن استفاده می شود از ظرفیت کافی برخوردار نباشد برروی کیفیت مکالمه تاثیر مستقیمی را خواهند داشت.

نتیجه گیری :

با افزایش روز افزون کاربران سیستم تلفنی ویپ مانیتورینگ داده‌های رد و بدل شده شبکه بیش از پیش احساس می‌گردد. با استفاده از سیستم مانیتورینگ کلیه فاکتور‌هایی که در کیفیت یک مکالمه تاثیر گذار است را می‌توانید پایش کرده و به بهبود سیستم تلفنی کمک کنید.

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

 

چهار روشی که سیستم ویپ به کاهش استرس کارکنان کمک می‌کند.

امروزه رفته رفته استرس در محیط‌های کاری در حال افزایش است.‌ نیاز به کاهش استرس و داشتن کارمندانی شادتر، سالم‌تر و موثرتر بیش از پیش  برای پیشبرد اهداف شرکت به شدت احساس می‌شود.

در این مقاله قصد داریم شما را با تاثیراتی که با استفاده از سیستم ویپ برای کاهش استرس کارمندان‌تان می‌توانید داشته باشید،‌ آشنا کنیم.

لازم به ذکر است که آخرین تحقیقات جهانی در مورد بزرگترین مسایل استرس زا در میان کارمندان، دو موضوع وظایف سنگین کاری و چالش‌های کارمندان با یکدیگر را در رتبه‌های اول و دوم قرار داده است.

 

کار با تلفن :

اگر کسب و کار شما این اجازه را می‌دهد که کارمندان‌تان از خانه وظایف‌شان را انجام بدهند اجازه بدهید که در خانه‌هایشان بمانند. کار ازخانه هم برای شما از بابت سرشکن شدن هزینه‌ها و هم برای کارمندان از بابت کاهش استرس کاری مفید خواهد بود. تکنولوژی ویپ به شما این امکان را می‌دهد که کارمندان دقیقا همان امکاناتی را که سیستم تلفنی در داخل شرکت از آن استفاده می کند را در خانه‌شان داشته باشند.

کارمندان شما در این حالت می‌توانند محیط کاری خود را دقیقا مطابق با خواسته‌ی خود طراحی کنند. هر لباسی را که مناسب می بینند بپوشند و پاهای خود را هرطور که دوست دارند دراز کنند. همه‌ی این‌ها از مواردی است که اثر کاهش استرس آنها اثبات شده است

سیستم پخش اتوماتیک تماس :

با استفاده از این امکان تماس گیرندگان به صورت اتوماتیک به بخش های مختلف ارجاع داده می‌شوند. کارمندان در حالت عادی گاهی اوقات به علت تماس‌های ورودی بیش از حد، احساس درماندگی در راهنمایی تماس گیرندگان می کنند. این درحالی است که با استفاده از منوهای پیشرفته پخش اتوماتیک تماس، بخش‌ها ریز به ریز مشخص شده و هرکس دقیقا پاسخگوی نیاز واقعی مشتری خواهد بود.

این سیستم به کارکنان شما کمک خواهد کرد که از پراکندگی ذهنی دور شده و برروی موضوع محول شده به وی تمرکز کند. همین سیستم به تنهایی مقدار زیادی از استرس کارمندان را کاهش خواهد داد.

 

کاهش استرس روز‌های مرخصی:

وقتی کارکنان در روز مرخصی هستند. بدترین اتفاق ممکن برای آنها درخواست حضور در شرکت برای انجام یک تماس مهم یا چک کردن یک پیام مهم است. با استفاده از سیستم ویپ کارکنان بدون نیاز به حضور در محل شرکت در روزهای مرخصی یا تعطیلات یک هفته ای خود می‌توانند تماس‌های مهم خود را انجام دهند و پیام‌های صوتی خود را گوش کرده و به شما گزارش دهند. با سیستم ویپ کارمندان متعهد شما تماس‌هایشان را با شماره‌های شرکت در هرجایی که باشند انجام خواهند داد.

 

افزایش کیفیت خدمات :

با استفاده از امکانات مختلف سیستم ویپ می‌توان کیفیت ارایه خدمات به مشتری را افزایش داد. به عنوان مثال در سیستم ویپ قبل از اتصال تلفن به یک کارمند می‌توان اطلاعات اولیه را از وی با چند سوال دریافت کرده و سپس این اطلاعات را به کارمند داخل شرکت مخابره کرد، در این حالت کارمندان بدون نیاز به اتلاف وقت برای پرسیدن سوال‌های عمومی دقیقا به درخواست مشتری جوابگو خواهند بود.

سیستم ویپ سازماندهی کاملی را با آسان کردن کلیه‌ مراحل یک تماس تلفنی در داخل مجموعه شما خواهد داشت. همین امکانات جزیی است که باعث کاهش استرس و افزایش بهره‌وری کارمندان خواهد شد.

 

هرچند برخی از استرس‌ها در کار قابل حذف نیستند اما با اقداماتی که توسط سیستم ویپ انجام می‌شود می توانیم کارمندانی خوشحال‌تر و سالم‌تری را در مجموعه‌مان داشته باشیم.

 

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

 

پنج راه برای اینکه در کسب و کار خود از ضبط مکالمات استفاده کنید.

بسیاری از انواع مشاغل مانند دفاتر قانون و آژانس های دولتی برای اهداف قانونی خود از ضبط مکالمات استفاده می کنند. اگرچه مزایای بسیاری به غیر از این اهداف در ضبط مکالمات با مشتریان وجود دارد. ضبط مکالمات در صورت استفاده صحیح میتواند به ابزاری قوی برای داشتن بینشی عمیق از مشتریان و سازمان شما تبدیل شود. همانطور که می دانید سیستم تلفنی الستیکس (Elastix) امکان ضبط مکالمات خود را در شرایط مختلف به راحتی امکان پذیر می سازد، در مقاله زیر راه هایی که به شما در استفاد از مکالات ضبط شده کمک می کند را معرفی می کنیم. 

در اینجا پنج مورد وجود دارد که هر یک میتواند برای سازمان شما مفید واقع شود:

1.آموزش

اطمینان حاصل کردن از این که همه کارکنان به طرز مناسبی آموزش دیده اند و این آمادگی را دارند که در هر شرایطی پاسخگوی مسائل پشت تلفن باشند وظیفه بخش مدیریت است.
با قابلیت ضبط مکالمات پدیریت این توانایی را دارد که موقعیت های مختلف کارمندان با تجربه را مرتب کرده و در اختیار کاربران جدید قرار دهد و از این طریق مهارت های آنها را افزایش دهد

2.ارزیابی عملکرد

ارزیابی عملکرد موثر باید کارکنان را از یک نقد صحیح از تعامل آنان با مشتریان خود آگاه نماید. ضبط مکالمات همچنین میتواند به عنوان مدرکی حاکی از عدم دریافت نتیجه مطلوب و سندی برای پایان کار مورد استفاده قرار گیرد. و حتی می توان برای شناسایی کارکنانی که رفتار و نتیجه بهتری را در تعاملات خود با مشتری داشته اند از آنها استفاده نمود.
در زمان مرور برای دسترسی بهتر میتوان مکالمات ضبط شده را بر اساس کارکنان مختلف دسته بندی کرد و در پرونده شخصی آنها قرار داد.
به علاوه اینکه مدیران میتوانند متوسط زمان پاسخگویی و موارد حل و فصل شده و عملکرد کلی را در راه حل UC خود داشته باشند.
همه این اطلاعات وقتی با هم ترکیب شده و یکجا جمع شوند کمک شایانی به مدیران در زمینه ارزیابی عملکرد کارکنان خواهند کرد.

3.رفع اختلاف نظر ها

ضبط مکالمات می تواند به رفع اختلاف نظرات که عاملی شایان در شرکت های خدماتی و فروشندگان کالا میباشد کمک کند. نگهداری شکایات یک مشتری میتواند باعث حفظ تاریخچه او و رابطه اش با محصول شما باشد. در بر داشتن موارد نگرانی مشتری از خدمات و محصول شما موجب رفع وقوع شکایت های مشابه در زمان دیگر شود.

4. داشتن بینش عمیق تر از مشتری

شرکت هایی که از ضبط مکالمات بهره می برند علاوه بر داشتن مشکلات و شکایات مشتری, نیاز های آنان و انتطارات آنه و همچنین سوالات متداول پرسیده شده از سوی آنها را به راحتی در اختیار دارند. اینها همه کمک میکند که کارکنان مشتری را در بسیاری از مواقع بحرانی و مشکل بهتر شناسایی کرده و حتی برای مشکلاتش راه حل هایی از پیش تعیین شده داشته باشند.

 

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

  هر مشتری زمانیکه با یک شرکت تجاری تماس می‌گیرد، انتظار دارد که تماس وی به یک منشی تلفنی گویا متصل شود. بنابراین یک سیستم تلفنی گویای مناسب، می‌تواند بخش مهمی از تجارت شما در بخش خدمات به مشتریان محسوب گردد. در کنار این موضوع، بازدهی کارمندان بخش خدمات به مشتریان شما نیز افزایش خواهد یافت. اگر سیستم تلفن گویای شما به درستی مدیریت نشود و یا از امکانات آن بصورتی مناسب استفاده نگردد، ممکن است مشتریان به سمتی هدایت شوند که از اثرات مناسب خدمات شما کاسته شود.م تلفن گویای شما به درستی مدیریت نشود و یا از امکانات مناسب آن استفاده صحیحی نشود. مشتریان به سمتی هدایت خواهند شد که تاثیر اولیه بهتری را از آن گرفته باشند.

برای اینکه از سیستم تلفن گویای خود بهترین نتیجه را بگیرید باید درک صحیحی از اشتباهات رایجی که اکثر شرکت‌های تجاری به هنگام تهیه تلفن گویا مرتکب می‌شوند را داشته باشید‌.

پیام ناقص

پیام ضبطی شما باید به خوبی یک متن کوتاه، کامل و هماهنگ باشد. چندین بار پیام را بشنوید و با دقت پیام را ضبط کنید. از صدای کارمندان شرکت‌تان استفاده کنید. متن پیام را به سایر کارمندانتان نشان دهید تا مطمین شوید که پیام واضح و شفاف است.

لحن صدای نامناسب

وقتی که صدای مثبت و دوستانه‌ای را مشتریان پشت تلفن گویا می‌شنوند. تجربه خوشایندی در ذهن آنها نسبت به شرکت شما نقش خواهد بست. صدای خسته باعث از بین رفتن این تاثیر خواهد شد. صدایی را انتخاب کنید که با موضوع فعالیت شما هماهنگ است.

بخش بندی بیش از حد

همواره در تلاش باشید که گزینه‌های کمتری را در برابر تماس گیرنده های خود قرار دهید تا آنها بتوانند براحتی یکی از آنها را انتخاب کنند. بخش بندی بیش از حد منجر به سردرگمی تماس گیرنده می‌گردد. مشتریان باید قادر باشند با کوتاه‌ترین پیام خوش‌آمدگویی به هدف خود برسند.

عدم پیشنهاد برای ارتباط با یک نیروی انسانی

یک سیستم تلفن گویا کمک شایانی را در کمتر کردن حجم کاری کارمندان‌ و زمان پاسخگویی تلفنی آنها خواهد داشت اما نباید فراموش کنید که هدف اصلی و اولیه شما از این سیستم، افزایش رضایت مشتری است. شاید تماس گیرنده‌ای میخواهد در مورد ساعات کاری شرکت سوالی را بپرسد، هرچند که با یک پیام ضبطی به سادگی می‌توان این اطلاعات را به تماس گیرنده داد اما نباید فراموش کرد که گزینه‌ی اتصال به یک اپراتور واقعی جزو الزامات است.

عدم همسان سازی سیستم تلفن گویا با مجموعه تان

سیستم تلفن گویا را باید مطابق با شرایط شرکت خود آماده کنید. شما می‌توانید بسته به شرایط شرکت، مسیردهی های متفاوتی داشته باشید به طور مثال می‌توانید تماس گیرنده را به یک شماره موبایل و یا شعبه دوم دفتر خود هدایت کنید.

عدم آموزش کارمندان شرکت

کارمندان شرکت می بایست در مورد سیستم هوشمند تلفنی اطلاعات کافی داشته باشند. ممکن است بعضی از تماس گیرنده ‌ها سوالاتی را در مورد نحوه استفاده از سیستم را داشته باشند که کارمندان حتما و حتما باید قادر به پاسخگویی سوالات‌ آنها باشند.

معرفی بخش‌های گنگ

برخی از کسب و کارها هنگامی که متن سیستم تلفن گویا خود را آماده می‌کنند بخش های بسیار متعدد و گاها نامفهومی را به تماس گیرنده پیشنهاد می دهند، که جز سردرگمی نتیجه‌ی دیگری را نخواهد داشت. یک اصل همیشگی را فراموش نکنید: به تماس‌گیرنده‌ خود اجازه بازگشت به منو اصلی را در هرزمانی از پیام بدهید.

پخش موزیک با صدای زیاد

پخش موزیک با صدای بلند یا موزیک‌های نفرت انگیز و یا پخش آگهی هنگامیکه تماس گیرنده را پشت خط نگه داشته اید به عنوان بدترین ایده ی ممکن تلقی می‌شود. موزیکی را انتخاب کنید که نشان‌دهنده‌ی برند و شخصیت شرکت شماست.

نگه داشتن مشتریان پشت خط انتظار

گزینه‌های کوتاه و مستقیمی را پیش روی مشتریان خود قرار دهید تا تماس‌گیرنده‌گان براحتی بتوانند انتخاب خود را در هرزمانی داشته باشند. اگر شما لیستی از گزینه‌های قابل انتخاب پیش روی مشتریان قرار دهید در میانه های کار، مشتریان قطعا گزینه مناسب را فراموش خواهند کرد. گزینه ارتباط با یک اپراتور و نیروی انسانی را حتما در ابتدای کار به تماس‌گیرنده پیشنهاد کنید.

و سخن نهایی اینکه :

با رعایت اقدامات فوق می‌توانید مشتریان خود را همچنان وفادار به شرکت‌تان نگه دارید چرا که قطعا حس توجه به نیاز‌های آنها به صورت صحیحی منتقل خواهد شد.

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال

معرفی

تمامی اجزاء یک سیستم ارتباط ویپ (VoIP) می بایست با زبانی شناخته شده برای همدیگر، باهم صحبت کنند تا زبان هم را متوجه شوند، به این زبان مشترک یک پروتکل می گویند،

در دنیا ویپ پروتکل های زیادی وجود دارد، اما یک پروتکل استاندارد غالب اکثر ارتباطات و سیستم های تلفنی است و آن پروتکل SIP نام دارد. (Session Initiation Protocol)

پروتکل SIP علاوه امکان برقراری مکالمه صوتی، امکان انتقال تصویر و پیام را نیز دارد، این پروتکل یکی از استاندارد های تعریف شده در IETF است.

پروتکل SIP یک ساختار متنی دارد و از این لحاظ بسیار شبیه پروتکل Http است، و البته برای ما فارسی زبان ها جالب است بدانیم متن ارسالی بر پایه UTF8 است و قابلیت انتقال متون فارسی را نیز دارد، این پروتکل به طور پیشفرض بر روی پورت 5060 UDP و 5060 TCP  کار می کند، البته این پورت قابل تغییر است.

وقتی یک مکالمه با این پروتکل برقرار می شود، آشنایی با پیام های ارسالی برای یک متخصص ویپ الزامی است، در بسیاری از نرم افزار ها با نام این پیام ها مواجه خواهید شد، بخصوص برای نظارت بر عملکرد این پروتکل.

 

تصویر زیر روال ارسال پیام در یک مکالمه با پروتکل SIP را نشان می دهد

 

 

تصویر 2:

 

 

 

پیام Invite: هرگاه یک کاربر بخواهد درخواست برقراری ارتباط با مقصدی را بکند این پیام ایجاد می شود. درواقع Invite برای سرور ارسال می شود تا ارتباط را با مقصد برقرا کند. البته در سناریو های مختلف ممکن است این درخواست بواسطه یک پراکسی به سرور منتقل شود.

پیام ACK:  برای تایید نهایی انجان یک عمل ارسال می شود، مثلا وقتی عملیات hand shake صورت گرفت برای تایید انجام موفق این عمل یک پیام ACK ارسال می گردد.

پیام BYE:  درخواست برای قطع session یا همان مکالمه برقرا شده می باشد.

پیام Register: یک پیام برای درخواست رجیستر شدن روی سرور که البته در سناریو ما مشاهده نمی کنید چون فرض این است داخلی ما قبلا رجیستر شده است.

 

هدف این مقاله بیشتر آشنایی با Invite, Bye, Register است که جزء پیام های مهم پروتکل SIP هستند اما در زیر جا دارد لیست پیام های از پیش تعریف شده این پروتکل را نیز ببینیم، احتمالا با برخی از آن ها به واسطه مواجه شدن بر روی IPPhone یا Softphone خود آشنایی دارید:

 

ic Information -> 1XY

100 – Trying
180 – Ringing
181 – Call is being forwarded
182 – Queued
183 – Session progress

Success -> 2XY

200 – OK
202 – Accepted
204 – No notification

Redirection -> 3XY

300 – Multiple choices
301 – Moved permanently
302 – Moved temporarily
305 – Use proxy
380 – Alternative service

System Failures -> 4XY

400 – Bad request
401 – Unauthorized
402 – Payment required
403 – Forbidden
404 – Not found
405 – Method not allowed
406 – Not acceptable
407 – Proxy authentication required
408 – Request timeout
410 – Gone
412 – Conditional request failed
413 – Request entity too large
414 – Request URI too long
415 – Unsupported media type
416 – Unsupported URI scheme
417 – Unsupported resource priority
420 – Bad extension
421 – Extension required
422 – Session interval too small
423 – Interval too brief
428 – Use identity header
429 – Provide referrer identity
430 – Flow failed
433 – Anonymity not allowed
436 – Bad identity information
437 – Unsupported certificate
438 – Invalid identity header
439 – First hop lacks outbound support
440 – Maximal breadth exceeded
469 – Bad information package
470 – Consent needed
480 – Temporarily unavailable
481 – Call/Transaction does not exist
482 – Loop detected
483 – Too many hops
484 – Address incomplete
485 – Ambiguous
486 – Busy here
487 – Request terminated
488 – Not acceptable here
489 – Bad event
491 – Request pending
493 – Undecipherable
494 – Security agreement required

Server errors -> 5XY

500 – Server internal error
501 – Not implemented
502 – Bad gateway
503 – Service unavailable
504 – Server time out
505 – Version not supported
513 – Message too large
580 – Precondition failure

Global errors -> 6XY

600 – Busy Everywhere
603 – Decline
604 – Does Not Exist Anywhere
606 – Not Acceptable

 

 

 

 

 

به اشتراک بگذارید

ویپ ایران

 

مهندسی ویپ

آموزش کامل راه اندازی سیستم تلفنی مبتنی بر ویپ
ساخت داخلی، صف انتظار، منوی منشی، ضبط مکالمت، کنفرانس صوتی، انتقال مکالمه
فکس سرور، ایمیل سرور، چت سرور، گزارش گیری
جزئیات دوره بلند مدت
جزئیات دوره کمپ
جزئیات دوره آنلاین

 

توسعه استریسک

توسعه استریسک
کتاب الستیکس فارسی
انجمن ویپ ایران

 

امنیت ویپ

امنیت ویپ
سیستم تلفنی واک

 

مرکز تماس

مرکز تماس
دوره های آموزشی ویپ

میکروتیک MTCNA

میکروتیک MTCNA
دوره های آموزشی ویپ