الستیکس (Elastix)

الستیکس، محبوب ترین سیستم تلفنی مبتنی بر استریسک 

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

 در این راهنمای آموزشی نحوه افزایش فضای Hard Diskیک VM که روی آن VAAk ورژن 4 نصب شده است را با هم مرور میکنیم.  در سرورهاي مجازي پيش مي آيد كه فضايي در نظر گرفته شده براي یک درایو به اندازه كافي نيست و احتياج به افزودن درايو جديد و یا Extend كردن درايوهايي با فضاي كم مي باشد. در اين آموزش خواهیم دید چگونه می توان حجم دايركتوري روت سيستم عامل centos اي كه بر روي يك ماشين مجازي (VMWare ESX Server) نصب گرديده است افزایش داد.

 

افزایش فضای هارد دیسک با استفاده از Disk Provisioning

 

مرحله یک :  افزایش فضا با افزایش میزان فضای هارد دیسک با تغییر در سایز آن توسط Disk Provisioning و ذخیره کردن تغییرات.

همانطور که میبینید فضاي در نظر گرفته شده براي روت اين سيستم عامل 10 GBبوده است كه اقدام به افزايش  5 GBبه فضاي آن میکنیم:

 

مرحله دوم: وارد CLI سرور Centos  شده و دستور   fdisk -l را وارد کنید تا لیست پارتیشن ها را ببینید:

 

[root@WiVoTelecom ~]# fdisk –l

 

 

همانطور که مشخص است پارتیشنی که باید افزایش فضا پیدا کند پارتیشن sda2  است.

 

مرحله سوم: با وارد کردن دستور df -h به طور دقیق تر مشخص میشود چه میزان فضا برای روت سیستم عامل در نظر گرفته شده است:

 [root@WiVoTelecom ~]# df –h

 

مرحله چهارم: در این مرحله میبایست پارتیشن جدید بسازیم همانطور که در مرحله دوم هم مشاهده کردید دو پارتیشن موجود است پس میبایست پارتیشن سوم را بسازید برای این کار به ترتیب زیر عمل کنید:

 

1-  [root@localhost ~]# fdisk /dev/sda

2-  Command (m for help): n

3-  Select (default p): p

4-  Partition number (3,4, default 3): 3

 

حالا از شما خواسته میشود که اولین سکتور را انتخاب کنید که برای انتخاب مقدار پیشفرض کافی است Enter بزنید . در ادامه از شما آخرین سکتور پرسیده میشود که باز هم برای تعیین مقدار پیشفرض میبایست Enter بزنید در ادامه میتوانید با وارد کردن دستور زیر نتیجه را مشاهده نمایید:

همانطور که مشاهده میکنید فضای 5 گیگابایت برای پارتیشن سوم انتخاب شد.

حال با زدن دستور زیر کلیه تغییرات را ذخیره نمایید:

Command (m for help): w

و سپس همانطور که سیستم خواسته است جهت استفاده از این تغییرات میبایست سرور را Reboot کنید:

 


مرحله پنجم: میبایست نوع پارتیشن ساخته شده را از 83به 8eتغییر دهیم برای اینکار مراحل زیر را دنبال کنید:

 

1-  [root@WiVoTelecom ~]# fdisk /dev/sda

2-  Command (m for help): t

3-  Partition number (1-3, default 3): 3

4-  Hex code (type L to list all codes): 8e

ملاحظه کنید:

 

 

حال جهت ذخیره و اعمال تغییرات پس از وارد کردن دستور زیر  مجدد سرور را rebootکنید:

 

Command (m for help): w                                                

مرحله ششم: حال پس از راه اندازی مجدد میبایست با دستور زیر وضعیت Volume Group را بررسی کنید:

[root@WiVoTelecom ~]# vgdisplay

 

همانطور که ملاحظه میکنید نام Volume Group  ما centos_vaak است که در مراحل بعدی مورد نیاز ماست

 

مرحله هفتم:  با استفاده از دستور زیر میتوانید Physical Volume Group  های موجود را مشاهده کنید در این مرحله میبایست یک Physical Volume Group بسازید:

 

[root@WiVoTelcom ~]# pvscan

 

جهت ساخت یک Physical Volume Group   جدید کافی است دستور زیر را وارد کنید:

 

[root@WiVoTelcom ~]# pvcreate /dev/sda3

 

 

مرحله هشتم: اکنون وقت آن رسیده است تا با استفاده از دستور زیر  این Physical Volume Group قبلی را توسط این Physical Volume Group جدید گسترش یا Extend نماییم :

 

[root@WiVoTelecom ~]# vgextend centos_vaak /dev/sda3

 

 میتوانید با دستور pvscanموارد ساخته شده را مشاهده کنید:

 

حال وقت آن است که از این فضای ساخته شده جهت اختصاص آن به روت سیستم عامل مراحل زیر را دنبال کنید در ابتدا میبایست با استفاده از دستور زیر آدرس روت سیستم عامل را پیدا کنیم:

 

[root@WiVoTelecom ~]# df –h

 

همانطور که مشخص شده است آدرس مورد نظر

ما عبارست است از :

 

/dev/mapper/centos_vaak-root

مرحله آخر:ابتدا میبایست extend the size of a logical volumeرا با استفاده از دستور Lvextend مطابق زیر انجام دهیم: توجه داشته باشید میبایست حجمی کمتر از میزان افزایش یافته وارد کنید:

 1-  [root@WiVoTelecom ~]# lvextend -L+4.5G /dev/mapper/centos_vaak-root

 

 

سپس با توجه به این که سیستم عامل ما Centos 7 میباشد و فایل سیستم آن از نوع XFS است میبایست از دستور زیر جهت افزایش فضای فایل سیستم استفاده کنید:

 

1-  [root@WiVoTelecom ~]# xfs_growfs /dev/mapper/centos_vaak-root

 

توجه داشته باشید در صورتی که ورژن های پایین تر استیکس و یا واک استفاده میکنید سیستم عامل شما Centos ورژن 5 بوده که کلیه مراحل بالا به جز مرحله پایانی قابل استفاه میباشد. چرا که فایل سیستم در ورژن های قبلی Centos از نو ع LVMبوده است لذا میبایست از دستور زیر جهت افزایش فضا استفاده کنید:

[root@WiVoTelecom ~]# resize2fs /dev/mapper/centos_vaak-root

 

همنطور که مشاهده می کنید که فضای مورد نیاز به سرور ما افزوده شده است.

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

مقدمه 

اهمیت ارتباطات در دنیای امروز و نقش تلفن در ارتباطات بر کسی پوشیده نیست. کلمه ارتباط بسیاری از افراد را به یاد تلفن می‌اندازد. شاید ده سال پیش وجود مرکز تلفن در شرکت‌های کوچک الزامی نبود اما امروز شاهد استفاده از این مراکز در فروشگاه‌ها، مجموعه‌های مسکونی، مدارس و نظایر آن هستیم. علت این روند همان اهمیت ارتباطات و هدف آن افزایش رضایت‌مندی و حفظ بیشترین تماس‌هاست.

از سوی دیگر محققان حوزه تلفن و تولیدکنندگان این صنعت همواره برای توسعه و گسترش آن در تلاش بوده و هستند. در چنین شرایطی دور از ذهن نیست که تعدد برند و تکنولوژی به وجود آید، اما این واقعیت اصول ارتباطات تلفنی را تغییر نمی‌دهد. همچنان از دست ندادن تماس‌ها و افزایش رضایت‌مندی در اولویت قرار دارند.

با اتصال مراکز تلفن به یکدیگر می‌توان یک سیستم بزرگ‌تر داشت که در آن امکانات و ایده‌های موجود در اجزاء تشکیل‌دهنده تلفیق شده است. تقریباً تمامی تولیدکنندگان صنعت تلفن امکان اتصال دو یا چند مرکز خود به یکدیگر را در محصولاتشان به وجود آورده‌اند. چالش اساسی وقتی ظهور می‌کند که قصد بر اتصال دو مرکز غیر هم نوع باشد. خوشبختانه فشار رقابت در بازار مراکز تلفن به همگرایی این تجهیزات انجامیده است. با بررسی روند تکامل مراکز در برندهای مختلف می‌توان دریافت که همه در تلاش هستند تا با پشتیبانی از پروتکل‌های فراگیر مانند سیپ محصول خود را به‌عنوان یک تولید استاندارد معرفی کنند. در نقطه مقابل پروتکل‌های اختصاصی شرکت‌های پیشرو از تیتر نخست تبلیغات آن‌ها به حاشیه آمده و اغلب به‌عنوان آپشن از آن‌ها یاد می‌شود.

در کشور ما اما اوضاع کمی متفاوت است. سلیقه، خواست و عادت مردم، سیاست‌های واردکنندگان عمده، میزان تمایل برندهای مطرح بر حضور رسمی در ایران، نگرش افراد فنی و فروشندگان مراکز تلفن کم‌ظرفیت و زیرساخت‌ها و سیاست‌های مخابرات از عوامل تعیین‌کننده وضع بازار هستند که پرداختن به آن‌ها از حوصله مقاله حاضر خارج است. به‌هرحال در تصویر امروز کشور سهم بالای برند پاناسونیک از بازار مراکز تلفن کم‌ظرفیت از یک‌سو و گسترش روزافزون استفاده از راهکارهای اوپن سورس ازجمله الستیکس (ایزابل) از سوی دیگر انکارناپذیر است. در ادامه چگونگی اتصال این دو مرکز بررسی شده است.

چگونگی اجرا

خانواده‌های مختلفی از مراکز تلفن پاناسونیک به بازار ایران وارد شده است. از مهم‌ترین این سری‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • TES
 • TEM
 • TDA
 • TDE
 • NS

سری‌های TES و TEMمراکز آنالوگ و هایبرید پاناسونیک هستند. TDA و TDE چندین سال است که در بازار ایران و جهان حضور موفقی داشته‌اند. این مراکز دارای ظرفیت‌های بالاتر و قابلیت ارتقاء و پشتیبانی از آی‌پی هستند. البته در حال حاضر سری NS به‌عنوان جایگزین معرفی شده است و تمرکز تأمین‌کنندگان اصلی کشور بر مدل‌هایی از این سری قرار گرفته است.

در این مقاله از سری TDEو مشخصاً مدل TDE100برای ایجاد ترانک با الستیکس استفاده شده است. باید توجه داشت که سری TDAقابل ارتقاء به TDE می‌باشد. به‌علاوه اصول اتصال مراکز NSنیز مشابه است با این تفاوت که ظاهر منوها در این مراکز تا حدودی تغییر کرده و ملاحظاتی نیز برای لایسنس موردنیاز ترانک وجود خواهد داشت.

در مراکز TDEکارتی به نام IPCMPR وجود دارد که معمولاً به‌اختصار MPRنامیده می‌شود. DSP سیستم روی همین MPRقرار می‌گیرد. دو نوع DSPبرای این مراکز وجود دارد:

 • DSP64
 • DSP16

برای اطلاع از چگونگی نصب دی‌اس‌پی روی ام‌پی‌آر به سند شروع کار با کارت‌های مجازی آی‌پی مربوط به سری TDE مراجعه کنید. تفاوت دی‌اس‌پی‌های 64 و 16 در تعداد کانال ممکن برای ایجاد ترانک و تعداد آی‌پی‌فون‌های قابل اتصال به آن‌هاست. ضمناً پاناسونیک برای هر موجودیتی که در سیستم‌هایش استفاده می‌شود یک شماره مدل دارد. شماره مدل کارت‌های ام‌پی‌آر و دی‌اس‌پی لازم برای پشتیبانی از ترانک از جدول شماره یک قابل‌دستیابی است.

جدول شماره 1: ملزومات مورداستفاده در مراکز آی‌پی پاناسونیک سری TDA و TDE برای ترانک سیپ

 

  

همان‌طور که از جدول شماره یک برمی‌آید، روی دی‌اس‌پی 16 به صورت پیش‌فرض تا 4 کانال امکان ایجاد ترانک وجود دارد و این تعداد برای دی‌اس‌پی 64، 16 عدد است. افزایش این تعداد از طریق خرید لایسنس و نصب آن در کارت اس‌دی انجام خواهد شد. درواقع یک لایسنس 4 کاناله ترانک آی‌پی روی دی‌اس‌پی 16 و چهار عدد روی دی‌اس‌پی 64 از پیش فعال است. پس چنانچه یک دستگاه TDE دارید که آی‌پی‌فون‌های پاناسونیک به آن متصل هستند، برای ایجاد ترانک بین مرکز خود با یک الستیکس به هیچ لایسنسی نیاز ندارید.

روش‌های مختلفی برای اتصال یک مرکز پاناسونیک به الستیکس وجود دارد.

 • روش FXO-FXS
 • استفاده از کارت‌های PRI
 • استفاده از بستر آی‌پی و پروتکل h323
 • استفاده از بستر آی‌پی و پروتکل سیپ

روش FXO-FXS روشی استاندارد و معمول نیست. این روش بیشتر برای ارتباط با مراکز آنالوگ و هایبرید به کار می‌رود و نقص‌هایی جدی در پی دارد. از کارت‌های PRI که گاه به آن‌ها E1 نیز گفته می‌شود برای ارتباط مراکز می‌توان استفاده نمود. این روش مدت‌هاست مورداستفاده قرار می‌گیرد و پایداری مناسبی دارد. به‌علاوه پیاده‌سازی آن نیز چالش چندانی نخواهد داشت. اما نکته منفی آن نسبت به روش‌های مبتنی بر آی‌پی لزوم خرید کارت است. پروتکل اچ323 به صورت پیش‌فرض روی الستیکس در دسترس نیست و برای راه‌اندازی آن نیاز به نصب پکیج oh323 یا ooh323 است. عیب این روش دشواری‌های راه‌اندازی آن است. چنانچه به‌جای الستیکس مرکز تلفن دیگری قرار داشته باشد، احتمال پشتیبانی آن مرکز از پروتکل اچ323 ضعیف است. در این مقاله از روش آخر یعنی ترانک سیپ برای ارتباط الستیکس و پاناسونیک استفاده شده است.

روال انجام

مهم‌ترین بخش تنظیمات این بخش مربوط به مرکز تلفن پاناسونیک است چراکه در سمت الستیکس تنظیمات کمتر، متمرکزتر و معقول‌تر است. به کمک UPCMC که نرم‌افزار تنظیم پاناسونیک است، به TDE100 متصل می‌شویم. مطابق شکل شماره یک، از قسمت 1.1روی MPRگزینه Card Propertyرا انتخاب می‌کنیم.

 

View the embedded image gallery online at:
http://voip-iran.com/elastix/#sigProId91befd9d79

تصویر شماره 1: قسمت اسلات از تنظیمات مرکز تلفن پاناسونیک

View the embedded image gallery online at:
http://voip-iran.com/elastix/#sigProIdbd64c51a08
 

تصویر شماره 2: مشخصات کارت MPR

همان‌طور که در شکل شماره 2 دیده می‌شود، آی‌پی 192.168.1.11/24 به‌عنوان آی‌پی کارت ام‌پی‌آر ست شده است. خود دی‌اس‌پی نیز آی‌پی دیگری می‌گیرد که در این مثال 192.168.1.12/24 انتخاب شده است.

با ok کردن تنظیمات به بخش 1.1بازمی‌گردیم. مطابق شکل شماره سه وارد بخش اسلات‌های مجازی می‌شویم.

View the embedded image gallery online at:
http://voip-iran.com/elastix/#sigProIda097bcbc41
 

تصویر شماره 3: ورود به اسلات‌های مجازی کارت MPR

View the embedded image gallery online at:
http://voip-iran.com/elastix/#sigProId50ac40c39a
 

تصویر شماره 4: اسلات‌های مجازی کارت MPR

برای ایجاد ترانک سیپ بین پاناسونیک و الستیکس به کارت V-SIPGW16نیاز است. از منوی سمت راست این کارت را انتخاب کرده و در یکی از مکان‌های اسلات‌ها درگ و دراپ می‌کنیم.

با انتخاب OUS کارت را از سرویس خارج می‌کنیم. در قسمت Shelf Propertyتنظیمات را مطابق شکل شماره 5 انجام می‌دهیم.

View the embedded image gallery online at:
http://voip-iran.com/elastix/#sigProId0f74c86b2e
 

تصویر شماره 5: تنظیمات شلف گیتوی سیپ

برای Port Property هم با فرض اینکه آی‌پی سرور الستیکس 192.168.1.252 باشد، مطابق تصاویر 6 تا 10 عمل می‌کنیم.

View the embedded image gallery online at:
http://voip-iran.com/elastix/#sigProId186971468d
 

تصویر شماره 6: تنظیمات پورت گیتوی سیپ (بخش 1)

در بخش Channel Attribute انتخاب Additional Channel for Slot1 Ch1 به معنای آن است که تنظیمات کانال موردنظر از کانال شماره یک اسلات یک استفاده می‌کند. همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌شود چون در مثال موردبررسی از دی‌اس‌پی 64 استفاده شده است، تا 16 کانال امکان ایجاد ترانک بدون نیاز به لایسنس وجود داشته است. بنابراین تنظیمات تنها برای کانال یک انجام شده و 15 کانال بعدی از همان تنظیمات پیروی خواهد کرد.

View the embedded image gallery online at:
http://voip-iran.com/elastix/#sigProId0328ecd598
 

تصویر شماره 7: تنظیمات پورت گیتوی سیپ (بخش 2)

View the embedded image gallery online at:
http://voip-iran.com/elastix/#sigProIdc5739ea77f
 

تصویر شماره 8: تنظیمات پورت گیتوی سیپ (بخش 3)

در منوی اکانت نام کاربری و پسوردی که برای احراز هویت در برقراری ترانک استفاده می‌شود، تعریف شده است. در این مثال فرض شده نام کاربری utde و پسورد tde باشد.

View the embedded image gallery online at:
http://voip-iran.com/elastix/#sigProIdd680863319
 

تصویر شماره 9: تنظیمات پورت گیتوی سیپ (بخش 4)

View the embedded image gallery online at:
http://voip-iran.com/elastix/#sigProId0d13a933f3
 

تصویر شماره 10: تنظیمات پورت گیتوی سیپ (بخش 5)

منوی Calling Party به تنظیم Caller ID مورداستفاده در تبادل تماس بین مراکز اختصاص دارد. انتخاب PBX-CLIP در ستون نام کاربری از هدر بهترین انتخاب خواهد بود. حال می‌توان وضعیت کارت را به INS تغییر داد.

در گام بعدی از قسمت 10.1 که به تنظیمات خطوط شهری پاناسونیک مربوط است، شماره ترانک گروپ مربوط به کارت مجازی سیپ ترانک را تغییر می‌دهیم. در این مثال شماره 6 برای 16 خط گیتوی سیپ و شماره 1 برای 8 خط کارت شهری LCOT سانترال انتخاب شده است.

View the embedded image gallery online at:
http://voip-iran.com/elastix/#sigProId18a0008e39
 

تصویر شماره 11: تنظیمات خطوط شهری پاناسونیک

از قسمت 2.6.1وارد پلن‌های شماره‌گیری پاناسونیک می‌شویم. با فرض اینکه داخلی‌های الستیکس سه‌رقمی بوده و با 2 شروع شوند، عدد 2 را از ستون Leading Number از تب Extension مطابق تصویر شماره دوازده پاک می‌کنیم و در عوض مانند تصویر شماره سیزده در تب Other PBX Extension وارد می‌کنیم.

View the embedded image gallery online at:
http://voip-iran.com/elastix/#sigProId0194b00fc2
 

تصویر شماره 12: تنظیمات نامبرینگ پلن (بخش 1)

View the embedded image gallery online at:
http://voip-iran.com/elastix/#sigProId103baad0c4
 

تصویر شماره 13: تنظیمات نامبرینگ پلن (بخش 2)

آخرین بخش تنظیمات پاناسونیک به 9.1می‌شود که مربوط به هدایت تماس‌هاست. این جدول مشخص می‌کند که در زمان شماره‌گیری از گوشی‌های مرکز تلفن پاناسونیک، تماس‌ها از چه ترانک گروپی هدایت شوند. در اینجا یک چالش وجود دارد. چنانچه برای شماره‌هایی که با 2 شروع می‌شوند، ترانک گروپ 6 را انتخاب کنیم، داخلی‌های پاناسونیک موفق نخواهند شد شماره‌های شهری که با 2 شروع می‌شوند را شماره‌گیری کنند. برای حل این مشکل تک‌تک داخلی‌های الستیکس با ترانک گروپ 6 تعریف‌شده‌اند و در انتها برای عدد 2، ترانک گروپ شماره 1 تعریف شده است.

View the embedded image gallery online at:
http://voip-iran.com/elastix/#sigProId1bb18ec191
 

تصویر شماره 14: تنظیمات هدایت تماس‌ها

اما همچنان 2 مشکل وجود دارد:

1-    اگر فرض کنیم یک شماره شهری با 201 یا 202 یا هر شماره داخلی الستیکسی شروع شود، بازهم تماس با آن شماره شهری غیرممکن خواهد بود. البته شاید بتوان با تغییر رنج داخلی‌های الستیکس به 100 یا 900 تا حدی این مشکل را برطرف نمود.

2-    با توجه به محدود بودن جدول 9.1چنانچه تعداد داخلی‌های الستیکس زیاد باشد، نمی‌توان از این روش استفاده نمود.

تا اینجا تنظیمات مربوط به پاناسونیک به پایان رسید. در گام آخر تنظیمات مربوط به الستیکس را انجام می‌دهیم. در سرور الستیکس از قسمتPBX وارد PBX Configuration شده و از منوی Trunk یک سیپ ترانک مطابق تصاویر شماره 15 و 16 ایجاد می‌کنیم.

View the embedded image gallery online at:
http://voip-iran.com/elastix/#sigProId601fe771d7
 

تصویر شماره 15: ایجاد سیپ ترانک (بخش 1)

View the embedded image gallery online at:
http://voip-iran.com/elastix/#sigProIdef57ab7d8c
 

تصویر شماره 16: ایجاد سیپ ترانک (بخش 2)

تنظیمات مربوط به بخش PEER Details به شرح زیر است:

context=from-internal

host=dynamic

qualify=yes

secret=tde

insecure=port,invite

type=friend

username=utde

disallow=all

allow=alaw&ulaw&g729

dtmfmode=rfc2833

canreinvite=no

nat=no

port=35060

call-limit=16

trustrpid=yes

sendrpid=pai

با فرض اینکه سرور الستیکس ما هیچ گیتوی دیگری نداشته باشد، یک روت خروجی مطابق تصاویر شماره 17 و 18 ایجاد می‌کنیم.

View the embedded image gallery online at:
http://voip-iran.com/elastix/#sigProId3adf02ccf0
 

تصویر شماره 17: ایجاد روت خروجی (بخش 1)

View the embedded image gallery online at:
http://voip-iran.com/elastix/#sigProIdcfe1201a2a
 

تصویر شماره 18: ایجاد روت خروجی (بخش 2)

در اینجا ارتباط بین دو مرکز برقرار شده است. داخلی‌های پاناسونیک با گرفتن شماره داخلی‌های الستیکس با آن‌ها تماس خواهند گرفت. داخلی‌های الستیکس کمی برای شماره‌گیری مسئله دارند. آن‌ها برای تماس با یکدیگر، شماره‌های داخلی خودشان را می‌گیرند. برای تماس با داخلی‌های پاناسونیک باید شماره داخلی به انضمام عدد 9 در ابتدای آن را شماره‌گیری کنند. البته می‌توان با اصلاح روت خروجی می‌توان این روند را تغییر داد. برای تماس از طریق خطوط شهری که به مرکز پاناسونیک متصل است، لازم است داخلی‌های الستیکس 97 را در ابتدای شماره موردنظرشان شماره‌گیری کنند.

دو چالش در این قسمت وجود دارد :

 • شماره‌گیری 7 اضافی
 • آزاد شدن همیشگی آخرین خط پاناسونیک

شاید با اعمال تغییراتی در مرکز پاناسونیک بتوان این دو مشکل را برطرف نمود.

یکی دیگر از سؤالاتی که در ارتباط الستیکس و پاناسونیک مطرح است، چگونگی انتقال فیچر کدهاست. فرضاً اگر لازم باشد با انتقال *5503از الستیکس به پاناسونیک یک رله فعال شود، شماره‌گیری 9*5503 موجب زنگ خوردن منشی پاناسونیک خواهد شد.

این مقاله تنها با هدف کمک به دوستان فعال در زمینه مراکز تلفن تهیه شده است. هرگونه کپی و انتشار آن با ذکر منبع بلامانع است. ضمناً از خوانندگان محترم تقاضا می‌شود با انعکاس هرگونه نظر، ارائه راهکار برای حل چالش‌های مطرح شده و یا اعلام چالش‌های دیگر ما را در تکمیل این منبع یاری دهند.

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

الستیکس (Elastix) یکی از محبوبترین سیستم های تلفنی ویپ مورد استفاده در دنیا و بدون شک محبوب ترین سیستم تلفنی ویپ در کشور عزیزمان ایران است، این سیستم تلفنی به دلیل امکانات بیشمار و کاملی که دارد و همچنین وجود منابع و مقالات بسیار از محبوبیت خاصی در بین مهندسان ویپ برخوردار بوده و پروژه های بسیار بزرگی در سطح کشور بر پایه آن پیاده سازی شده است.

در ماه دسامبر 2016 نام و دامنه الستیکس (Elastix) طی یک انتقال به شرکت 3CX واگذار شد که به تولید سیستم های تلفنی تجاری می پردازد و بلافاصله الستیکس نسخه 5 را بر پایه سیستم تجاری ارائه کرد و در عمل چیزی کاملا متفاوت با نسخه های قبلی الستیکس (4 و 2.5) است. 

الستیکس نسخه 4 و 2.5 همچنان از طریق مخازن به روز رسانی می شوند و کاملا قابل استفاده و حتی بدون رقیب هستند اما در آینده، دیگر نسخه ای با نام الستیکس (Elastix) ارائه نخواهد شد و این به دلیل واگزاری نام آن به شرکت دیگر است.

پروژه الستیکس (Elastix) توسط تیم توسعه آن و با همکاری گروه بسیار حرفه ای و متخصصان ویپ با نام پروژه ایزابل (ISSABEL) ادامه پیدا خواهد کرد. این گروه قطعا در آینده ای نزدیک نسخه جدیدی ارائه خواهد کرد که کاملا مشابه الستیکس 4 بوده و تنها نام پروژه به ایزابل تغییر یافته خواهد یافت.

تیم جدید متشکل از برنامه نویسان متخصص قبلی به همراه تعداد زیادی مهندس ویپ از سراسر دنیاست که این نوید را می دهد تا پروژه الستیکس با نام جدید خود همچون گذشته و البته با پشتیبانی قوی ترو و حرفه ای تر ادامه پیدا کند.

سیستم تلفنی الستیکس دارای امکانات بسیار حرفه ای و کاملی است که در هیچ کدام از ایزو های استریسکی دیگر مشاهده نمی شود در آینده نزدیک در مقاله ای به امکانات متمایز این سیستم تلفنی خواهیم پرداخت.

سوالات متداول:

آیا الستیکس نصب شده من بدون مشکل کار خواهد کرد؟

بله الستیکس 2.5 و یا 4 شما به راحتی به روز شده و بدون مشکل کارمی کند.

آیا برای سیستم تلفنی جدید از الستیکس استفاده کنم؟

بله الستیکس 4 به دلیل امکانات بیشماری که دارد بهترین گزینه از لحاظ امکانات، بازدهی و امنیت بین سیستم های موجود است و توصیه اکید می شود برای پروژه خود از الستیکس 4 استفاده کنید و آن را نیز حتما قبل از استفاده به روز کنید.

آیا سیستم تلفنی ایزابل تفاوتی با الستیکس خواهد داشت؟

نسخه اولیه ایزابل در آینده ای نزدیک ارائه خواهد شد و در زمان ارائه نیز کاملا مشابه الستیکس 4 خواهد بود در واقع همان الستیکس 4 است که نام پروژه خود را تغییر داده است.

تازه می خواهم بر روی ویپ کار کنم آیا الستیکس را انتخاب کنم؟

بله، قطعا الستیکس 4 در حال حاضر بهترین گزینه برای راه اندازی سیستم تلفنی ویپ است، برای داشتن بسیاری از امکانات رایگان الستیکس بر روی ایزو های دیگر همچون Freepbx می بایست هزینه زیادی پرداخت کنید. الستیکس مزایای بیشماری همچون استفاده از Centos7، فکس سرور Hylafax، چت سرور Openfire، منو های گزارش گیری کامل و ... دارد که بر روی ایزوهای دیگر وجود ندارد و برای داشتن برخی از آنها ملزم به خرید ماژول های تجاری هستید.

الستیکس محبوب ترین سیستم تلفنی داخل کشور است و بسیاری از ارگان های بزرگ و شرکت های کوچک از آن برای پیاده سازی ویپ استفاده می کنند و علاوه بر تمامی این موارد برای الستیکس کتاب فارسی ، انجمن فارسی و بسیاری مقالات نوشته شده است که شما را در راه اندازی سیستمی پایدار و امن یاری می کند.

 

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

ویپ (VoIP) که مخفف عبارت Voice over Internet Protocol است و با نام تلفن اینترنتی نیز از آن یاد می شود، امکان انتقال صدا روی بستر شبکه به منظور برقراری مکالمات تلفنی را فراهم می‌نماید و در مقایسه با تلفن‌های سنتی از فناوری دیجیتال بهره می برد. در واقع، با استفاده از فناوری VoIP، صدا توسط بسته‌های اطلاعاتی IP و از طریق شبکه ارسال می گردد. فناوری VoIP می تواند در قالب های گوناگون همچون سانترال، تلفن بین الملل، مرکز تماس ها و ... مورد استفاده قرار گیرد. با توجه به مزایای غیر قابل انکار این تکنولوژی در مقایسه با تلفن های سنتی آنالوگ، در سال های اخیر بسیاری از شرکت ها به خصوص در ایران به سمت استفاده از این تکنولوژی حرکت کرده اند.

محبوب ترین سیستم تلفنی این روز های ایران و دنیا الستیکس (Elastix) است که امکانات بیشماری را در اختیار کاربران قرار می دهد، یکی از این امکانات موزیک انتظار یا همان Music On Hold است. گاهی اوقات کارفرما تمایل دارد از یک ایستگاه رادیو اینترنتی به عنوان یک منبع برای Music On Hold استفاده نماید. به عنوان مثال کاربران منتظر در صف به جای بوق (Ring) و یا موسیقی، رادیو ورزش گوش نمایند و یا آپشنی برای پرسنل فراهم شود تا در زمان نهار از طریق تماس با یک شماره ای اقدام به استفاده از رادیو مورد علاقه شان نمایند.

در این مقاله قصد داریم به نحوه استفاده از استریم های رادیو به عنوان Music On Hold در الستیکس 4 بپردازیم.

مرحله اول:

پیدا کردن استریم رادیویی دلخواه می باشد. توجه داشته باشید در صورتی که از یک استریم با Bitrate پایین استفاده کنید، قطعا در مصرف پهنای باند صرفه جویی کرده اید. از لحاظ فنی شما می توانید هر منبع استریم غیر اختصاصی را با استفاده از یک پلیر در محیط خط فرمان لینوکس برای ارسال به چیزی شبیه SOX برای تولید فرمت مناسب برای استریسک استفاده نمایید. ما از پخش کننده MPG123 برای دریافت و پخش استریسم رادیو اینترنتی استفاده می کنیم.

مرحله دوم:

نصب MPG123 روی CentOS 7 می باشد. برای این منظور فایل زیر را دانلود کرده و در مسیر /etc/yum.repos.d قرار می دهیم.

http://downloads2.goautodial.org/centos/7/goautodial.repo

مرحله سوم:

سراغ خط فرمان CentOS رفته و دستورات زیر را اجرا می کنیم. توجه داشته باشید که الستیکس شما می بایست به اینترنت متصل باشد تا بتواند به مخازن مربوطه متصل شود.

 yum update -y

yum install mpg123

در صورتی که این عمل با موفقیت به اتمام رسد، با پیغامی مشابه زیر مواجه می شوید:

مرحله چهارم:

محیط وب الستیکس را باز نموده و پس ازورود به منوی PBX | PBX Configuration | Music On Hold رفته و بر روی Add Streaming Category کلیک کنید.

 

در پنجره باز شده، در تکست باکس Category Name نامی مناسب نوشته در بخش تکست باکس Application دستور زیر را وارد نمایید.

/usr/bin/mpg123 -q -r 8000 -f 8192 --mono -s http://xxx

به جای xxx آدرس استریم مورد نظرتان را بنویسید.

ما در این مقاله تصمیم داریم از رادیو جوان استفاده نماییم. پس مطابق زیر عمل می کنیم:

 

و یا

 

در نهایت روی Submit Changes کلیک کرده و Apply کنید.

مراحل به اتمام رسیده است، اکنون می توانید از این MoH در سیستم خود استفاده نمایید.

سید محمد سجاد تکیه
MikroTik Certified Consultant
ECE Certified ESM &

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

 

  همه ی ما می دانیم که g711 ( alaw/ ulaw ) در اولین نگاه، بهترین کدک محسوب می شود. هیچ فشرده سازی در این کدک وجود ندارد و کیفیتی برابر با خطوط ISDN دارند. خطوط ISDN هم اکنون در سیستم های سانترال قدیمی در اکثر کسب و کارها مورد استفاده قرار می گیرد.

هرچند اگر بحث ارزیابی اقتصادی در میان باشد، پهنای باند 64 کیلو بیت در هر ثانیه بعلاوه پهنای بالادستی چیزی حدود 111 کیلوبیت در هرثانیه می شود که با محاسبه سایر فاکتور هایی که در خطوط ADSL محسوب می‌شود، رقم بالایی برای هر تماس بدست می‌آید.

این رقم زمانی بیشتر معنی پیدا می‌کند که شما بخواهید برروی خطوط استاندارد ای دی اس ال ۵ تا ۷ خط سیپ راه‌اندازی کنید. ( مخصوصا اگر خطوط ADSL شما از نوع اختصاصی نباشد‌.)

در چنین سناریوهایی است که وجود کدک‌های فشرده‌سازی مثل ILBC ( کدک مورد علاقه من )‌ یا g729 می‌تواند به صورت غیر‌قابل‌باور هزینه‌ها را سرشکن کرده و تعداد خطوط سیپ را به ۱۵ -۲۰ عدد در همان خطوط اشتراکی ADSL افزایش دهد. این کار به این معنی است که اگر شما یک کسب و کار کوچکی هستید با انجام QoS استاندارد می‌توانید با یک خط ای دی اس ال، کلیه امورات روزانه خود به همراه ۵-۱۰ تماس همزمان را در کنار هم داشته باشید.

ما در این مقاله نکات زیر را به صورت اجمالی بررسی خواهیم کرد.

1- MOS‌ چیست و چرا اهمیت دارد؟

2- چه کدکی مناسب کار ما است؟

3- نصب g729

4- نصب ILBC

5- راهنمایی ایجاد ترانک و داخلی ها

6- تست نمودن کدک‌ها

MOS‌ چیست و چرا اهمیت دارد؟

کلمه MOS‌ برگرفته از عبارت “ Mean Opinion Score “ که در واقع به ۵ فاکتوری اشاره می کند که بر اساس آن می‌توان گفت که یک کدک مشخص (‌شما بخوانید یک مکالمه ) چه میزان قابل قبول است. یک مقاله در ویکی‌پدیا در مورد مبحث MOS‌ وجود دارد که به صورت ریز در این مورد نوشته شده است و در جدولی مجزا رتبه‌های کدک و کلماتی که خود شما می‌توانید امتحان کنید تا میزان دریافت کلمه را در بازگشت صدا بسنجید، آورده شده است.

همه‌ی ما دنبال یک MOS عالی هستیم چرا که هیچ چیز بدتر از شنیدن گلایه همکاران از قطع و وصلی‌ها و صداهای نامناسب تماس‌ها در انتهای یک روز نیست. شخصا به دنبال دریافت کیفیت بالاتر هستم و دقیقا به همین خاطر است که روی استفاده از کدک ILBC‌ تاکید می‌کنم. در نهایت انتخاب با شماست و این شما ( یا بهتر بگویم کسی که در نهایت چک پرداخت کارمزدتان را می‌نویسد‌) هستید که باید از انتخاب‌تان شاد باشید.

چه کدکی برای من مناسب است؟

یکی از سوالات بجایی که همه از یکدیگر می پرسند همین سوال است. سوالی که باید به آن پاسخ داده شود. در زیر ما به فواید هریک از کدک‌های بالا پرداخته ایم.

مزایای ILBC

رایگان است

عموما از کد‌های منبع نصب می شود

MOS‌ بهتری نسبت به G729 دارد

 گوشی‌های متن باز نرم‌افزاری زیادی از این کدک پشتیبانی می کنند

پکت‌های از دست‌رفته نسبت به G711 , G729 بهتر مدیریت می‌شود.

 

 معایب ILBC

دستگاه‌های فیزیکی کمتری از این کدک پشتیبانی‌ می‌کنند.

 

مزایای G729

بیشتر دستگاه های فیزیکی از این کدک پشتیبانی می کنند

 خیلی رایج‌تر از کدک ILBC‌ است.

 منابع CPU کمتری نسبت به ILBC برای کدینگ و دیکدینگ استفاده می کند لذا برای پروژه‌ها با استفاده بالا عالی است.

 

معایب G729

برای هر کانال هزینه دارد

لایسنسینگ جالبی! دارد

گوشی‌های نرم‌افزاری رایگان کمی از این کدک پشتیبانی می‌کنند.

هدر رفت داده‌ها در مقایسه با ILBC بیشتر است.

 ورژن‌های مختلف خیلی زیادی دارد

 

 

تشخیص اینکه هریک از کدک‌های بالا دارای مزایای مختص به خود است، کار سختی نیست. شما اگر دنبال راه کم هزینه برای گسترش شبکه تلفنی خود هستید و یا در یک شبکه‌ای هستید که سرعت اتصال ADSL‌ در نوسان است احتمال زیاد گزینه‌ای جز انتخاب ILBC‌ نخواهید داشت. اگر شما یک کار پرحجم‌تری انجام می‌دهید یا در برابر سخت‌افزار با قدرت ضعیفی قرار گرفته‌اید و تعداد داخلی های زیاد با همزمانی تماس بالا دارید ارزش آنرا دارد که سراغ G729‌ روید.

لطفا در نظر داشته باشید که قرار نیست حتما فقط و فقط از یک کدک مشخص استفاده کنید. شما می‌توانید در یک پروژه بسته به سطح مشتری یا سطح دستگاه‌های مورد استفاده از هردو کدک به صورت همزمان استفاده کنید.

نصب G729 :

در این مرحله من دست به تقلب می‌زنم و شما را به سایت دیجیوم هدایت می کنم. به قیمت حدود 10 دلار برای هر تماس هم‌زمان می‌توانید از سایت دیجیوم لایسنس خریداری کنید. قطعا این مقدار پول ارزشش را برای مشتری که پهنای‌باند برایش مهم باشد را دارد.

به هرحال اگر شما ورژن رایگان این کدک را دانلود کرده‌اید فقط کافیست فایل را در مسیر /usr/lib/asterisk/modules با دسترسی ۷۵۵ و در ورژن های ۶۴ بیتی در مسیر /usr/lib64/asterisk/modules کپی کنید.

اگر ورژن‌هایی غیر از این استفاده می‌کنید کافیست راهنمای‌ فوق‌العاده دیجیوم را از این بخش دنبال کنید.

نصب ILBC :

ما می‌ خواهیم این کار را به شما از همان ابتدای کار به صورت کامل نشان دهیم. چقدر خوش شانس هستیم ( در ادامه حرف من را تایید خواهید کرد ) که الستیکس تک تک این مراحل را برای ما قبلا انجام داده است و اگر از سیستم الستیکس استفاده می‌کنید دیگر نیازی به این مراحل نخواهید داشت.

در قدم اول استریسک را از اینجا دانلود کنید

به محیط فایل‌های سیستم‌تان از طریق یکی از راه‌ها متصل شوید (‌SCP/SSH/Local terminal ) و به پوشه /usr/src بروید و فایل‌ها را آنجا بارگذاری کنید.

در محیط ssh دستور زیر را اجرا کنید:

tar xvzf asterisk-1.4.*.tar.gz

به مسیر جدید ایجاد شده بنام asterisk رفته و دستور زیر را وارد کنید.

./contrib/scripts/get_ilbc_source.sh

زمانیکه دکمه اینتر را فشار می‌دهید پیغام هشدار خواندن سند را نشان می‌دهد و سپس پیغام زیبای “ دانلود منابع کدک ILBC با موفقیت به اتمام رسید “ را نشان می‌دهد.

هم اکنون دستور زیر را اجرا کنید :

./configure

باید بدون هیچ موردی این دستور اجرا شود. در این مرحله (بخاطر کمبود وقت ) به استریسک دستور خواهیم داد که فقط کدک ILBC را می‌خواهیم داشته باشیم. برای فعالسازی کدک iLBC باید مطمئن شوید که در Codec Translators گزینه codec_ilbc فعال است.

تذکر : به یاد داشته باشید که به هنگام زدن دکمه Esc دکمه S را برای ذخیره کلیه اقدام‌های بالا فشار‌ دهید.

هم اکنون فقط کافیست دستور make را اجرا کنید تا سیستم کدک ilbc را ساخته و فعال سازد.

هم اکنون تقریبا پروسه نصب کدک iLBC‌ به اتمام رسیده است و فقط کافیست فایل ./codecs/codec_ilbc.so را به مسیر /usr/lib/asterisk/modules انتقال دهیم. دسترسی این فایل می بایست برروی ۷۵۵ باشد.

تنظیم ترانک و داخلی ها

حال با توجه به اینکه شما می‌خواهید برروی داخلی یا یک ترانک سیپ، کدک را فعال سازید یکی از مراحل زیر را انجام دهید. لازم به یادآوری است که با فعالسازی این کدک در ترانک، کل سیستم از این کدک استفاده خواهد کرد.

تنظیم ترانک :

در بخش اطلاعات peer در یکی از ترانک های سیپ یا IAX2 خطوط زیر را وارد کنید :

disallow=all
allow=g729&ilbc

با توجه به نیازهایتان می توانید یکی از کدک ها را حذف یا کدک دیگری در خطوط بالا اضافه کنید.

تنظیم در داخلی ها :

داخلی‌ای را که می‌خواهید از کدک مشخصی استفاده کنید باز کنید و برروی گزینه Disallow رفته و مقابلش کلمه all‌ را بنویسید. و در گزینه بعدی “allow” اسم کدک‌تان را بنویسید. مثل g729 یا ILBC یا ilbc&g729 . سپس تغییرات انجام شده را ذخیره کنید.

تذکر ۱ : از هرنوع ترنس کدینگ جلوگیری کنید. درست است که استریسک به زیبایی این کار را انجام می‌دهد اما خود اینکار، تاخیری در تماس ایجاد می‌کند. لازم به یادآوری نیست که استفاده بیش از حد سی‌پی‌یو نیز یکی از عوارض ترنس‌کدینگ است.

تذکر ۲‌ : در نظر داشته باشید که اگر استفاده از یک کدک مشخص را در سیستم اجباری کنید. هر دستگاهی که از کدک شما پشتیبانی نکند آن تماس برقرار نخواهد شد.

تست کردن کدک:

جذاب‌ترین قسمت برای من، تست کارهای انجام شده است. خوشبختانه تا اینجای کارآن‌طور که انتظار داشتیم پیش‌رفته است. با استفاده از ssh به سیستم استریسک وارد شوید:

Asterisk –r را اجرا کنید.

وقتی که تماس برقرار شده است و در حال مکالمه است دستور sip show channels را اجرا کنید.

باید پیغامی شبیه پیغام زیر را مشاهده کنید :

x.x.x.x 09xxxxxxx 2408517b625 00101/00102 0x400 (ilbc) No Rx: ACK

اگر در هر مرحله از این مقاله نیاز به راهنمایی دارید و یا نکته نظری را دارید می‌توانید نظرات خود را در انجمن ویپ ایران به اشتراک بگذارید.

به اشتراک بگذارید

ویپ ایران

 

مهندسی ویپ

آموزش کامل راه اندازی سیستم تلفنی مبتنی بر ویپ
ساخت داخلی، صف انتظار، منوی منشی، ضبط مکالمت، کنفرانس صوتی، انتقال مکالمه
فکس سرور، ایمیل سرور، چت سرور، گزارش گیری
جزئیات دوره بلند مدت
جزئیات دوره کمپ
جزئیات دوره آنلاین

 

توسعه استریسک

توسعه استریسک
کتاب الستیکس فارسی
انجمن ویپ ایران

 

امنیت ویپ

امنیت ویپ
سیستم تلفنی واک

 

مرکز تماس

مرکز تماس
دوره های آموزشی ویپ

میکروتیک MTCNA

میکروتیک MTCNA
دوره های آموزشی ویپ